مقالات

چاپ شبرنگ

چاپ انواع شبرنگ

برچسب یا لیبل براقی که در یک محیط تاریک قادر به رفلکس نور است چاپ لیبل شبرنگ می گویند. دراین نوع لیبل فسفر و فلورسنت موجود می باشد. در مورد چاپ انواع شبرنگ می توان به دو دسته اشاره کرد شبرنگ معمولی و شبرنگ خرد شونده. به اضافه اینکه امکان چاپ انواع اطلاعات و طرح ها و انواع لوگو با توجه به مصرفی که دارید روی لیبل شبرنگ امکان پذیر می باشد. از جمله اطلاعاتی مانند کد محصول ،بارکد و نام سازمان می تواند بر روی آن چاپ شود. البته که می توان از 5 رنگ به طور همزمان در تولید استفاده کرد.

چاپ انواع شبرنگ

شبرنگ با لیمینت

لمینت یکی از فرآیندهای تکمیلی در چاپ شبرنگ به حساب می آید. در لمینت، با به کارگیری دستگاه های مخصوص یک لایه محافظ بر روی برچسب قرار داده می شود. لایه محافظ به کار برده شده، باعث می شود، تا دوام برچسب به شکل محسوسی افزوده شود. معمولا لمینت را برای برچسب هایی که قرار است، در محیط باز و بیرون باشند، استفاده می کنند.

از طرفی لمینت کردن برچسب شبرنگ باعث می شود، تا رنگ ها در چاپ به شکل بهتر و خوب تری نشان داده شوند و زیبایی آنها چند برابر شود. به علاوه اینکه این نوع شبرنگ به صورت یک تکه جدا می شود و خاصیت خرد شوندگی ندارد.

شبرنگ خرد شونده

این نوع بیشتر برای لیبل اموال کاربرد و مصرف دارد. مصرف آن برای مواردی است که نمی خواهند برچسب شبرنگ و لیبل به راحتی کنده شود. یا اینکه در صورت کنده شدن کاملا خرد شود و از بین برود.

مطالب پیشنهادی
چاپ روزرنگ چیست؟

برتری ها شبرنگ

 • مقاوم در برابر حرارت
 • قابلیت چسبندگی بالا
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • قابلیت دیده شدن و درخشندگی در تاریکی و نور کم
 • امکان چاپ و سفارش این لیبل در اندازه و ابعاد مختلف
 • قابلیت چسباندن آن به انواع سطوح مانند شیشه ،پلاستیک
 • امکان چاپ در 5 رنگ به صورت همزمان

کارایی شبرنگ

شبرنگ از گروه برچسب ها امنیتی یا سکوریتی است. که برای کارها امنیتی و گارانتی اصالت کالا بیشتر کاربرد دارد. به خاطر قابلیت مقاوم بودن در برابر عوامل محیطی این نوع چاپ مخصوص فضاهای باز و بیرون می باشد. البته که می توان برای استفاده در فضا باز روی آن را سلفون کشی کرد. اما توجه داشته باشید که با این کار قابلیت خرد شوندگی را از بین می برید. در مواردی که نیاز است تا در تاریکی و نور کم، لیبل و پیغام اضطراری‌ دیده شود، از این نوع برچسب استفاده می شود.

چاپ انواع شبرنگ

 • بیلوردها تبلیغاتی
 • برچسب های علامت هشدار
 • برچسب امنیتی یا سکوریتی
 • صنایع بسته بندی و مواد شیمیایی
 • بسته بندی مواد غذایی
 • تولیدات لوازم خانگی

نکات مهم برای نصب

همانطور که بیان شد شبرنگ در تمامی سطوح قابل نصب می باشد. چسباندن شبرنگ نیاز به آموزش خاصی ندارد و به راحتی انجام می شود. برای نصب لازم است تا محل مورد نظر را با مایعی مانند شیشه پاک کن یا مخلوط آب و کف کمی خیس کنید و بعد از چسباندن با یک کاردک آب را از زیر آن خارج کنید. البته که در سایز ها کوچک لازم به این کار نیست. تنها موردی که در زمان نصب باید به آن دقت شود جلوگیری از ایجاد حباب در زیر برچسب است.

مطالب پیشنهادی
مشخصات و ویژگی های لیبل ژله ای

چاپ انواع شبرنگ

چاپ چهار رنگ

رنگ های قرمز، آبی، زرد و مشکی که به رنگ های اصلی چاپ افست نیز معروف می باشند. چهار رنگی هستند که در ماشین چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است هر یک از این رنگ ها با یک حرف لاتین مشخص می شوند تا در مختصر نویسی کدهای رنگی کمک کننده باشند.

چاپQR کد

QRمخفف شده کدهای واکنش سریع می باشد ( Quick Response ) که مربعی شکل و دو بعدی هستند. از نقطه های سیاه رنگ مربعی شکلی ساخته میشوند که بر روی زمینه سفید قرار می گیرند و در خود داده های نهفته زیادی را قرار میدهند که می توانند شامل آدرس ، تلفن ، اطلاعات کارت ویزیت ، نشانی سایت و … باشند.

برای اسکن این کد ها باید از پوینده های کیو آر یا تلفن های همراه هوشمند استفاده کرد.

چاپ بارکد

بارکد نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می توان توسط ماشین بازخوانی کرد.

چاپ بارکد بر روی انواع لیبل ها در سایزهای مختلف مانند شماره سریال بر روی انواع کاغذ پشت چسب دار. چاپ بارکد بر روی برچسب اموال ، بارکد بر روی برچسب کاغذی ، چاپ بارکد بر روی برچسب پی وی سی PVC ، بارکد بر روی برچسب متال ، چاپ بارکد بر روی برچسب گچی و … را می توان نام برد.

جمع بندی

چاپ انواع شبرنگ با توجه به ماندگاری بالا و هزینه کمی که دارد برای مصارف مختلف و متنوعی می تواند مفید باشد. با وجود زیبایی ظاهری چاپ لیبل شبرنگ برای تبلیغات گزینه مناسبی می باشد. بیشترین کارایی برای فضاهایی که تاریک و نور کمی دارند. در چاپ شبرنگ از متریال pvc  استفاده شده و تنها تفاوت آن در برابر استیکر خاصیت نوردهی و خورد شوندگی و چسب بسیار قوی می باشد. به ویژه از این برچسب برای علائم راهنمایی رانندگی به خاطر نوردهی که شب دارد مورد استفاده قرار می گیرد. در زمان انتخاب حتما به مقاومت و کیفیت متریال دقت داشته باشید.

مطالب پیشنهادی
چگونگی چاپ روی پلکسی گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *