مقالات

توضیح کامل از مراحل چاپ دی تی اف

مراحل چاپ دی تی اف

چاپ دی تی اف همانطور که از نامش مشخص است (Direct To Film) روش ساده ای می باشد. مراحل چاپ دی تی اف به این صورت که طرح مورد نظر روی یک فیلم چاپ می شود و به طور مستقیم بر روی پارچه و تیشرت منتقل می گردد. محبوبیت این روش در بین مردم به دلیل که می توانید هر نوع جنس تیشرت و با هر نوع رنگی را با دستگاه چاپ دی تی اف چاپ نمایید.

مراحل چاپ دی تی اف

مرحله اول، چاپ بر روی فیلم

جایگزین کاغذ انتقال، فیلم PET را در قسمت رول دستگاه چاپ قرار دهید. در این مرحله طرح دلخواه با کامپیوتر توسط نرم افزار را آماده چاپ می کنید. و بعد به دستگاه دستور چاپ می دهید در نهایت کل تصویر به صورت رنگی روی فیلم PET چاپ می شود. و بعد از آن روی طرح رنگی، رنگ سفید چاپ می شود.

چاپ dtf

مرحله دوم، پودر ریختن

استفاده از پودر ذوب داغ روی فیلمی است که تصویر روی آن چاپ شده. زمانی که چاپ خیس است به وسیله میز رو به رو پرینتر وارد قسمت شیکر پودر می شود. و پودر داخل شیکر به صورت یکنواخت روی طرح ریخته شده و طرح را کامل پوشش می دهد. نکته مهم این است که مطمئن شوید پودر به طور یکنواخت در سراسر سطح چاپ شده روی فیلم پخش می شود.

مرحله سوم، حرارت دادن پودر چسب

همانطور که از اسم این مرحله مشخص است، پودر در این مرحله ذوب می شود، این را می توان به روش های مختلف انجام داد. در دستگاه های چاپ صنعتی یک محفظه مستطیل شکل به نام شیکر Shaker وجود دارد. که از بالا دارای المنت های گسترده سراسر محفظه بوده و با حرارت و ریلی که کاغذ فیلم را جلو می برد، کار حرارت دهی مناسب چسب را به صورت خودکار انجام می دهد. بسته به نوع پودر و تجهیزات، گرمایش معمولاً 2 تا 5 دقیقه انجام می شود با دمای حدود 160 تا 170 درجه سانتیگراد .

مطالب پیشنهادی
چاپ فلت بد یووی، چاپ نقش پردازان آسیا

مرحله چهارم، قبل از پرس در چاپ

این مرحله شامل پیش پرس پارچه قبل از انتقال تصویر فیلم می باشد. پارچه در پرس حرارتی نگهداری می شود و حدود 2 تا 5 ثانیه تحت فشار قرار می گیرد. این مرحله برای صاف کردن پارچه و نیز اطمینان از رطوبت زدایی پارچه انجام می شود. ضمن اینکه به انتقال صحیح تصویر از فیلم به پارچه کمک می کند.

مرحله پنجم، انتقال طرح چاپ شده بر روی پارچه یا تیشرت

این مرحله قلب فرآیند چاپ DTF است، فیلم PET با تصویر و پودر ذوب شده روی پارچه در پرس حرارتی قرار می گیرد تا چسبندگی قوی بین فیلم و پارچه ایجاد شود، به این فرآیند پرس کردن نیز می گویند. عمل آوری در محدوده دمایی 160 تا 170 درجه سانتیگراد به مدت تقریباً 15 تا 20 ثانیه انجام می شود، اکنون فیلم کاملاً به پارچه چسبیده است.

چاپ دی تی اف چیست

مرحله ششم، لایه برداری سرد

بسیار مهم است که پارچه و فیلمی که اکنون روی ان چسبیده است قبل از اینکه جدا شود تا دمای اتاق سرد شود این مرحله همانطور که سرد می شود به عنوان یک چسبنده عمل می کند و رنگدانه های رنگی را در جوهرهای چاپ در حالت چسبندگی محکم با الیاف پارچه نگه می دارد زمانی که فیلم خنک شد بایبد از روی پارچه جدا شود و طرح مورد نیاز روی پارچه نقش ببندد.

جمع بندی

مجموعه چاپ نقش پردازان آسیا با در اختیار داشتن دستگاه چاپ دی تی اف با بهترین کیفیت چاپ تیشرت به این روش را انجام می دهد می توانید برای ثبت سفارش با همکاران ما در این مجموعه در تماس باشید.

مطالب پیشنهادی
چاپ دی تی اف چیست و چگونه انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *