مقالات

دستگاه کاتر پلاتر چیست؟

دستگاه کاتر پلاتر

دستگاه کاتر پلاتر یا به عبارت دیگر دستگاه برش شبرنگ به خاطر استفاده آسان و نیز برش منظم از آن برای برش انواع شبرنگ ، کاغذ، مقوا و استیکر با ضخامت های مختلف کاربرد دارد. در واقع این دستگاه برای برش انواع طرح های خروجی از کامپیوتر بر روی انواع کاغذ ،مقوا ، شبرنگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ نقش پردازان آسیا در حوزه چاپ لیبل ، چاپ برچسب و چاپ تیشرت با جدیدترین و با کیفت ترین دستگاه ها کار می کند. کاتر پلاتر را می توان یک دستگاه سی ان سی کوچک نامید که برای برش خطی یا ترسیم خطی از آن استفاده می شود.

دستگاه کاتر پلاتر

 

برش دستگاه کاتر پلاتر به چه صورت است؟

برش کاتر پلاتر به این گونه است که با استفاده از نرم افزارهای خاص نحوه برش به دستگاه انتقال داده می شود و به این شکل طرح اجرا شده توسط تیغه دستگاه قابل جدا شدن از سطح اولیه می شود. انواع استیکرها برچسب ها لوگو ها برش های طرح دار و… تنها بخشی از کارایی این دستگاه می باشد که توانسته با ایجاد طرح و اشکال خاص و بسیار دقیق  بر روی ورقه های با ضخامت های متنوع هر گونه طرحی را با اهداف مختلف ایجاد کند.

این امکان فراهم شده است تا با برش دستگاه کاتر پلاتر نام برند ، لوگو یا شعار تبلیغاتی یک شرکت یا واحد تجاری تبلیغاتی را با ظرافت و دقت بسیاری در معرض دید عموم قرار دهید.

برش وینیل

دستگاه برش وینیل نوعی دستگاه کنترل شده توسط رایانه است. برش های کوچک وینیل مانند چاپگر رومیزی به نظر می رسند. مانند چاپگر نازل را کنترل می کند ، کامپیوتر حرکت تیغه تیز بر روی سطح مواد را کنترل می کند. این تیغه برای برش اشکال و حروف از ورقهای پلاستیک نازک خود چسب (وینیل) استفاده می شود. سپس وینیل بسته به چسب و نوع ماده می تواند به انواع مختلفی چسبیده باشد.

مطالب پیشنهادی
آشنایی با چاپ شبرنگ یووی

برای برش طراحی ، باید یک تصویر مبتنی بر بردار با استفاده از نرم افزار طراحی وکتور ایجاد شود. برخی از دستگاههای برش وینیل به مشاغل خانگی کوچک عرضه می شوند و نیاز به بارگیری و استفاده از یک نرم افزار ویرایش اختصاصی دارند. سپس طرح به برش فرستاده می شود و در آنجا برش می یابد در طول مسیرهای برداری که در طرح قرار دارد. این برش قادر به حرکت دادن تیغه بر روی محور X و Y بر روی مواد است و آن را به هر شکل قابل تصور برش می دهد. از آنجا که مواد وینیل به طول زیادی می رسند ، پروژه هایی با طول قابل توجهی مانند آگهی ها یا تابلوهای تبلیغاتی نیز به راحتی قابل برش هستند.

کاربردها

کار با این دستگاه بسیار آسان است. یک طرح خطی داشته باشید و کل خطوط آن یا قسمتی از آن را از طریق نرم افزار برش به ماشین کاتر پلاتر ارسال نمایید. در شروع کار کاترها برای تولید حروف و خطوط هنری تک رنگ بکار می رفتند در حالی که می توان رنگ های متعددی را جداگانه برید و روی هم چسباند اما این کار با افزایش لایه های رنگی دشوار می گردد. کاتر پلاتر در کارهای مانند تولید بیلبوردهای تبلیغاتی که چاپگرهای جوهر افشان عریض با استفاده از جوهرهای محلول مستقیماً روی مواد مختلفی چاپ می شوند کاربرد دارند. این دستگاه اغلب در دوربری دقیق تصاویر چاپی قابل اتکا و استفاده مفیدند. کاتر پلاتر با نام دستگاه برش شبرنگ نیز شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *