مقالات

هولوگرام چیست ؟

هولوگرام همان برچسب های امنیتی و فوق امنیتی ، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می شود و دارای جلوه های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه های مختلف می باشد .

برای ایجاد یک هولوگرام ، نور لیزر به دو قسمت تقسیم می شود : پرتو شیئی و پرتو مرجع .

پرتو شیئی به شئ مورد نظر برخورد کرده و دیگری صفحه فیلمی که هولوگرام بر روی آن تشکیل می شود را روشن می نماید . وقتی پرتو شیئی پس از بازتاب از روی شئ با پرتو مرجع بر روی صفحه فیلم برخورد می نماید ، یک الگوی تداخلی شبیه برخورد امواج حوضچه رخ می دهد . این الگوی تداخلی میکروسکوپی از مناطق روشن و تاریک تشکیل شده است که وقتی مجددا به طور مناسبی نوردهی شوند ، تصویری سه بعدی از شئ را در موقعیت اصلی آن  “بازسازی” خواهد نمود . بدین ترتیب یک هولوگرام برجسته با انتقال الگوی تداخل بر روی یک فیلم ، به وجود می آید .

بطور خلاصه هولوگرام عبارت است از یک ساختار تقریبا مسطح تشکیل شده از اجزاء حدود یک مایکرون یا کوچکتر ، که بر اثر نوردهی مناسب طی فرآیندی پیچیده و بسیار دقیق اپتیکی بصورت یک عکس سه بعدی ایجاد میگردد و در واقع نور منعکس شده از آن همان انعکاس از یک شئ واقعی است . به عبارت دیگر هولوگرام یک فیلم یا پلیت عکاسی است که با نور لیزر نوردهی شده و تحت پردازش قرار گرفته است . به گونه ای که وقتی به طرز مناسبی روشن شود یک تصویر سه بعدی قدمت عکاسی به بیش از یک قرن و نیم می رسد در حالی که تمام نگاری به شکلی که ما آن را میشناسیم ، در حدود چهار دهه عمر دارد و عمر اولین تمام نگار کوچکی که ساخته شد در حدود 60 سال است .

مطالب پیشنهادی
چاپ هولوگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *