مقالات

آشنایی با روند تولید چاپ لیبل پلی کربنات

چاپ پلی کربنات

چاپ لیبل پلی کربنات یکی از انواع چاپ لیبل صنعتی است. در واقع برچسبی است که بر روی پنل و صفحه کلید دستگاه چسبانده می شود. در برخی از دستگاه های صنعتی یا لوازم خانگی در بخش کنترل کننده به جای دکمه های فیزیکی و یا تاچ از یک لایه پوششی باریک و مستحکم پلی کربنات استفاده می شود. این نوع لیبل ها از استحکام بالایی برخوردارند و در مقابل ضربه ، خط و خش، دمای بالا ،مواد شیمیایی اسیدی و بازی بسیار مقاوم هستند. البته این ویژگی ها سبب شده تا در محیط های گوناگون کاربرد داشته باشند.

تعریف کلمه به کلمه آن به این صورت است که پنل، به بخشی از یک سیستم می گویند که در آن امکانات و ابزار کنترل سیستم وجود دارد. لیبل، یک شی با ضخامت بسیار پایین از جنس کاغذ، پارچه، انواع مواد پلیمری یا هر جنس دیگری با ضخامت پایین که هدف آن نشانه گذاری بر روی اجسام و سطوح می باشد. در نهایت در تعریف کلی چاپ لیبل پلی کربنات به محصول بیرون آمده از دستگاه چاپگر گفت که پنل پلی کربنات را به بخش کنترل در ماشین آلات جنس آن از ورقه پلی اورتان باشد.

چاپ لیبل پلی کربنات

مراحل تولید لیبل پلی کربنات

تولید پنل پلی کربنات دارای چهار مرحله اصلی می باشد.

1) طراحی لیبل : در این مرحله پنل توسط یک طراح اندازه گیری و طراحی می شود. البته برای این طراحی رعایت استانداردهای نوع چاپ و جوهر مورد نیاز ضروری است.

2) چاپ لیبل : بعد تایید شدن طرح نهایی به مرحله چاپ می رسد. به این ترتیب دستگاه را بر روی حالت چاپ لیبل پلی کربنات تنظیم می کنید. لیبل های پلی کربنات در سه نوع مات ، شفاف و نیمه شفاف قابلیت چاپ دارند که هر کدام استفاده و کاربرد خاص خود را دارند.

مطالب پیشنهادی
شیوه های متنوع چاپ تیشرت

3) برش لیبل : بعد از چاپ لیبل را از یکدیگر جدا کنید. که با استفاده از سه روش برش با لیزر ،برش دستی و برش با قالب می توان لیبل را از یک شیت مربعی شکل پلی کربنات به پنلی که آماده نصب بر روی دستگاه است تبدیل کرد.

4) برجسته سازی و حالت های خاص : در برخی از دستگاه ها با توجه به نوع دستگاه احتیاج است تا لیبل طرح برجسته ای داشته باشد. و بخش های که به عنوان یک دکمه یا فرمان دهنده هستند باید به صورت سه بعدی باشند. که این کار به وسیله دستگاه پرس قوی انجام می شود. که با این کار از لیبل دو بعدی به یک پنل سه بعدی تبدیل می شود.

چاپ لیبل پلی کربنات

کاربردها ی لیبل پلی کربنات

این لیبل ها در دستگاه های صنعتی و کارخانه ها کاربرد دارد. در تجهیزات پزشکی ، دیتا سنتر ها ، لوازم برقی خانگی ، تجهیزات و دستگاههای دندان پزشکی ، تجهیزات آزمایشگاهی و… همگی برای بخش کنترل از این نوع لیبل استفاده می کنند. دلیل استفاده از لیبل ها را می توان ارزان بودن آن نسبت به دکمه های سخت فیزیکی و یا تاچ اسکرین دانست. که برای شرکت ها تولید کننده تجهیزات و ماشین آلات این لیبل ها به صرفه تر هستند.

علت دیگر استفاده از این لیبل ها ظرافت آن ها است. چرا که دکمه ها جاگیر هستند وصفحات لمسی هم گران هستند. اما لیبل پلی کربنات با مقاومت بالا و حجم و جا گیری کم جایگزین مناسبی است. گروه نقش پردازان آسیا با سال ها سابقه در زمینه چاپ لیبل ، چاپ برچسب حرارتی و چاپ لیبل لباس با کیفیت ترین لیبل را با نازل ترین قیمت ها ارائه می نماید.

مطالب پیشنهادی
دستگاه کاتر پلاتر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *